Tryptofan i jego rola w podtrzymywaniu dobrego nastroju!

Dopiero od niedawna wnikliwie bada się zależności pomiędzy dietą człowieka, a zaburzeniami w aspekcie zdrowia psychicznego. Coraz częściej źródeł depresji, stanów lękowych, nerwic, bezsenności i podobnych chorób cywilizacyjnych, upatruje się właśnie w mało zbilansowanej diecie, ubogiej w niezbędne do funkcjonowania mikroskładniki. Do takich zaliczamy tytułowy tryptofan. Dlaczego powinniśmy dbać o jego optymalny poziom w naszym organizmie?

Zacznijmy od tego, że tryptofan to aminokwas egzogenny. Zliczany jest zatem do tej grupy związków, które nie są syntetyzowane przez nasz organizm i musimy je w całości dostarczać wraz z pokarmem. To cenna wskazówka, gdyż uboga dieta, wynikająca z zapracowania, zaniechania lub drastycznego odsunięcia niektórych potraw (np. w wyniku diety odchudzającej, wegetariańskiej lub wegańskiej) może prowadzić do niedoborów niektórych aminokwasów. Ważne jest więc świadome żywienie, które pozwoli nam w ograniczonym stopniu na kontrolę przyjmowanych składników odżywczych.

Właściwości tryptofanu – dlaczego warto przyjmować go w formie suplementu diety?

Tryptofan zalicza się ostatnimi czasy do bestsellerów w kategorii suplementów diety poprawiających komfort życia. Ma to swoje naukowe uzasadnienie. Tryptofan jest bowiem jednym z aminokwasów egzogennych, bierze więc udział w syntezie niektórych białek. Organizm zwyczajnie go potrzebuje. Do właściwości tryptofanu zaliczyć można jego zależność z serotoniną, znaną potocznie jako hormon szczęścia. Odpowiada ona za dobre samopoczucie, energiczne i optymistyczne podejście do życia każdego dnia. Wysoki poziom serotoniny zapewnia np. zjedzenie czekolady, wysiłek fizyczny, seks lub słuchanie ulubionej muzyki. Aby jednak jej produkcja od strony biochemicznej była możliwa, potrzebny jest optymalny poziom tryptofanu.

Aminokwas tryptofan dobrze jest także kojarzyć z innym hormonem, jakim jest melatonina. Ma ona wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu w oparciu o dobowy cykl dnia i nocy. Tryptofan jest również ważnym aminokwasem dla kobiet karmiących, gdyż wspiera laktację. Najlepiej jednak kojarzyć go z ogólnym pozytywnym wpływem na układ nerwowy!

Niedobór tryptofanu, nadmiar oraz skutki nieprawidłowego dawkowania

Tryptofan to ogólnodostępny suplement diety. Jego korzystny wpływ na poprawę stanu zdrowia osób cierpiących na depresje i podobne dolegliwości jest niepodważalny. Nie należy jednak dawkować go samodzielnie podczas przyjmowania innych leków – w takiej sytuacji suplementację należy przedyskutować ze swoim lekarzem. Nadmiar tryptofanu może być szkodliwy dla wątroby, powodować nudności, bóle brzucha, uczucie senności i braku siły. Tyczy się to zarówno tryptofanu, jak i dostępnej na rynku, nieco silniejszej wersji suplementu w postaci 5-HTP (5-hydroksytryptofan).

Działanie tryptofanu odczuje się po około tygodniu. Lepsze samopoczucie, przyjemniejsze poranki, chętniejsze podejście do codziennych zadań, ogólny optymizm, powinny być widoczne po upływie tego czasu. Pozytywne efekty suplementacji odczują również osoby narzekające dotąd na bezsenność, dzięki uregulowaniu poziomu melatoniny będą nie tylko dłużej spać, ale także lepiej regenerować się i odpoczywać w nocy.

Źródła tryptofanu – połącz zróżnicowaną dietę z suplementacją

Utrzymanie optymalnego poziomu składników odżywczych zawsze w pierwszej kolejności powinno odbywać się w sposób naturalny, poprzez bogaty jadłospis. Aminokwas tryptofan znajdziemy w mięsach oraz rybach, nabiale, jak również pestkach dyni i bananach. Jeśli jednak odczuwamy niedobór tryptofanu można okresowo zastosować wspomniany wcześniej suplement diety. Cena tryptofanu za 60 kapsułek to około 30 – 50 zł, w zależności od producenta.