Lubisz biegać? Poznaj listę suplementów diety dla aktywnych!

Biegacze, rowerzyści, amatorzy wspinaczki górskiej, kajakarstwa – amatorów dyscyplin sportu, których popularność eksplodowała w ostatnich latach moglibyśmy wymieniać bez końca. To dobry prognostyk, nasze społeczeństwo lubi trenować i robi to zarówno dla przyjemności, jak i dla zdrowia. Jednak w sporcie łatwo się zatracić. Gonienie za lepszymi wynikami szybko eksploatuje nasz organizm i częściowo wyjaławia ze składników odżywczych. Przeciętny jadłospis nie wystarcza i czasem warto sięgnąć po suplementy diety.

Kiedy mniej znaczy więcej...

Zacznijmy od krótkiej uwagi, którą dzielą się powszechnie sportowcy na całym świecie. Nie warto popadać w skrajności i chwytać się za wszystkie dostępne na rynku suplementy diety. Ilość nie znaczy tutaj tego samego co jakość – rodzaj suplementów diety dla sportowców trzeba dobierać ostrożnie, w oparciu o jadłospis, specyfikę trenowanej dyscypliny oraz przyswajalność danego mikroskładnika. Wiadomo – zażywając tony kapsułek chcemy dobrze, jednak nadgorliwość w tym aspekcie może prowadzić do przykrych skutków. Suplementom diety dla sportowców mówimy zdecydowane tak, ale tylko jeśli jest to kuracja przemyślana i uzasadniona!

Przy pierwszej wizycie w sklepie z suplementami diety czeka nas szok. Dziesiątki, jeśli nie setki preparatów dla sportowców, reklamujących się jako poprawiające wydolność, regenerację i siłę, każdy lepszy od drugiego. Możemy postawić na kompleks witamin, lub przestudiować nieco podręczniki i blogi o tematyce sportowej, komponując swój własny zestaw suplementów diety. Oba rozwiązania są dobre. Jednak w przypadku samodzielnego doboru suplementów dla sportowców mamy większą świadomość i łatwiej jest nam obserwować, jak dany preparat wpływa na poprawę wyników. W ten sposób można stale optymalizować swoją mieszankę suplementów diety.

Suplementy diety dla biegaczy – od czego zacząć?

Bieganie to dyscyplina, która wymaga sporego nakładu energetycznego. Wraz z popularyzacją półmaratonów i maratonów możemy zaobserwować, jak bardzo Polacy polubili tę dyscyplinę, mimo że wymaga ona tak wiele sił i poświęcenia. Dla prawidłowych przemian energetycznych warto stosować preparaty z koenzymem Q10. Wspomaga on przekształcanie energii pochodzącej ze składników odżywczych w ATP – czyli główny składnik w procesie oddychania komórkowego. Ponadto koenzym Q10 wspiera regenerację i neutralizuje wolne rodniki, powstające w trakcie długodystansowych biegów.

W diecie biegaczy powinna znaleźć się także L-karnityna. Ten suplement diety wspomaga transfer kwasów tłuszczowych do komórek, gdzie zostają one spalane i przekształcane w energię, niezbędną biegaczom. Jak wiadomo, tłuszcze są wartościowym paliwem energetycznym dla naszego organizmu, a efektywne ich wykorzystanie znacznie poprawi wyniki amatorów długich biegów.

Do regeneracji po wzmożonym wysiłku warto postawić na dwa suplementy diety. Jednym są aminokwasy rozgałęzione BCAA, obniżające ból w mięśniach. Drugim jest silny przeciwutleniacz ALA, czyli kwas alfaliponowy.

W swoim jadłospisie warto mieć także wapń z witaminą D3, który wzmocni kości i zminimalizuje ryzyko bolesnej i długotrwałej kontuzji, jak również witaminy z grupy B, korzystnie wpływające na pracę mięśni oraz układu nerwowego. Eksperci polecają także czasem stosowanie kofeiny, jako wspomagającej biegi długodystansowe, efektywne wykorzystanie energii i lepszą regenerację.