Sposób na piękne paznokcie? Oto witaminy, które musisz mieć w swoim jadłospisie!

Piękne, zadbane paznokcie to bardzo istotny element wizerunku tak u kobiet, jak i u mężczyzn. Zwykło się bowiem mawiać, że dłonie są wizytówką człowieka. Zdrowe paznokcie to jednak nie tylko paznokcie zadbane, nad którymi regularnie pracuje specjalistka od stylizacji. Naturalnie mocne i pięknie wyglądające paznokcie są wynikiem zbilansowanej diety. Sprawdź, jakie witaminy na paznokcie powinny znaleźć się w produktach spożywczych i suplementach diety.

Słabe paznokcie to pierwszy sygnał braku witamin!

Możemy wyróżnić kilka typowych wskaźników dla pogarszającego się stanu zdrowia, braku istotnych mikroskładników w diecie i złej higieny życia. Są to wypadające lub łamiące się włosy, ziemista cera, wypryski skórne, wysypki i właśnie łamliwe paznokcie. Słaba, rozdwajająca się płytka to sygnał, że naszej diecie brakuje witamin. Co robić? Cóż, większość z nich można sprawnie uzupełnić za pomocą dobrze przyswajalnych suplementów diety. Jednak w długiej perspektywie warto zadbać również o zróżnicowaną dietę, bogatą w owoce i warzywa.

Witamina A

Wit A to jeden z tych mikroskładników, które warto przyjmować regularnie, w formie profilaktyki. Znajdziemy ją w wielu preparatach na włosy i paznokcie. Witamina A poprawia regenerację tkanki, dzięki czemu paznokcie mają piękny połysk i mocną, nierozdwajającą się płytkę. Paznokcie są gładkie, ale jednocześnie mocne i elastyczne. Rogowacenie paznokci lub ich kruchość mogą być objawem niedoboru witaminy A. Bogatym źródłem witaminy A jest wątroba wieprzowa, marchew, sery, margaryny oraz papryka czerwona. Retinol można także regularnie uzupełniać, przyjmując suplementy diety.

Witaminy z grupy B

Jeśli zadbamy o ich obecność w naszej diecie, zagwarantujemy sobie szybki wzrost paznokci. Szczególnie cenne są witamina B1, B2, B6 oraz B12. To jednak tylko jedna z mniejszych korzyści regularnej suplementacji witaminami z grupy B.

Witamina E

To kolejna witamina, której nie może zabraknąć w zdrowej diecie. Witamina E zapewnia ochronę płytki paznokcia, działa wzmacniająco i poprawia krążenie pod samym paznokciem, co wpływa na zdrowy, estetyczny wygląd. Pamiętajmy jednak, że witamina E może także zaszkodzić płytce paznokcia – jeśli przyjmiemy jej nadmiar, zauważymy, że płytka zacznie żółknąć.

Biotyna

Rzadziej znana jako witamina H, jest częstym składnikiem suplementów diety na paznokcie. Trzeba przyznać, że zasłużyła na miano witaminy piękna – regularne zastosowanie biotyny jako suplementu uzupełniającego zbilansowaną dietę, pomaga wzmocnić paznokcie, uniknąć łamliwości oraz rozdwajania.

Jak dbać o paznokcie?

Nawet najlepiej poprowadzona dieta, połączona z kompleksem witamin i minerałów, nie będzie skuteczna, jeśli nie będziemy chronić płytki paznokcia przed szkodliwymi czynnikami. Są nimi najczęściej detergenty oraz chemia, którą stosujemy do czyszczenia. Warto zatem używać rękawic ochronnych w domu i pracy, by do minimum ograniczyć kontakt tych środków czystości z płytką paznokcia. Nie zaleca się także zbyt długo przykrywać płytki paznokcia, co może negatywnie wpłynąć na jej regenerację i wzrost.