Sok z aloesu – dlaczego warto po niego sięgać?

Aloes to roślina doskonale znana człowiekowi. Szczególnie znane są jej grube liście, w których magazynowana jest woda. W liściach gromadzone są również składniki odżywcze, dlatego też sok z aloesu staje się popularnym elementem w zbilansowanej diecie. Popularność tego produktu rośnie, sok z aloesu kupimy w wielu sklepach spożywczych w formie napoju z miąższem, można także dawkować lepiej przyswajalne suplementy diety z aloesem.

Sok z aloesu – co w nim znajdziemy?

Moc składników odżywczych to znak rozpoznawczy liści aloesu. W krajach egzotycznych aloes to roślina dużych rozmiarów, w naszych szerokościach geograficznych to raczej kwiat doniczkowy. Jednak bez względu na wielkość, w liściach aloesu skrywane są bardzo cenne dla zdrowia mikroskładniki. W soku z aloesu jest między innymi aloina, barbaloina oraz aloeemodyna. Te i inne składniki są korzystne dla alergików, osób chorujących na cukrzycę czy obniżoną odporność. Sok z aloesu poleca się osobom, które posiadają trudno gojące się rany, a także jako profilaktyczny suplement diety o działaniu bakteriobójczym.

Naturalny suplement diety

Sok z aloesu można traktować jak naturalne uzupełnienie zróżnicowanej diety, bogatej składniki, o które ciężko w produktach przetworzonych. Wyciąg z aloesu ma działanie łagodzące na wiele układów, w tym układ pokarmowy, między innymi oczyszczając jelita. Miąższ w soku z aloesu jest bogatym, naturalnym źródłem błonnika. Powinien on znaleźć się w jadłospisie osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Sok z aloesu ma także działanie regulujące pracę żołądka. Stabilizuje jego pH na optymalnym poziomie, jest więc wsparciem dla osób, które chorują na wrzody, stany zapalne czy nieżyty.

Sok z aloesu – suplement diety oczyszczający organizm

Regulowanie układu pokarmowego to nie koniec listy korzyści, jakie niesie picie soku z aloesu. Oczyszcza on nerki i wątrobę, staje się zatem ceniony w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Zawarte w nim mikroskładniki wspierają układ sercowo-naczyniowy, obniżają zły cholesterol i poziom cukru we krwi.

Co ciekawe sok z aloesu działa oczyszczająco także na tkankę zewnętrzną. Jest to wartościowy składnik kosmetyków, które oczyszczają skórę, regenerują ją i łagodzi wiele dolegliwości. Znajdziemy go między innymi w kremach, tonikach, żelach do mycia, mydłach, szamponach i wielu innych. Nawet potarcie podrażnionego miejsca ułamanym listkiem aloesu z domowej doniczki znacznie przyspieszy regenerację i gojenie się, np. po wypryskach czy trądziku.

Przeciwwskazania w stosowaniu

Trudno powiedzieć, by sok z aloesu sam w sobie wywoływał skutki uboczne, jeśli przyjmujemy go w zalecanych dawkach i odpowiednim dla siebie wieku. Jednak skupione w nim mikroskładniki mogą być czasem szkodliwe, w połączeniu z konkretnymi dolegliwościami, jakie akurat przechodzimy. Można do nich zaliczyć niewydolność nerek, przewlekłe choroby układu pokarmowego, zapaleniu wyrostka, powiększonej prostacie, zapaleniu pęcherza moczowego i innych.