Pracujesz nad swoją sylwetką? Te suplementy diety będą przydatne!

Biegacze czy osoby ćwiczące na siłowni to już stały element naszego otoczenia – co cieszy oczy, gdyż świadome dbanie o zdrowie to ważny aspekt zrównoważonego rozwoju w tych czasach. Jednak dobrze opracowany plan treningu, czy to ukierunkowany na utratę wagi, czy też na muskulaturę, powinien być zbilansowany. Trening wspiera się odpowiednią dietą, na którą składają się również dobrze przyswajalne suplementy. Co warto dodać do jadłospisu? Oto nasze typy!

Suplementy diety nie zastąpią treningu

Na wstępie warto zaznaczyć, że rynek suplementów diety rozrasta się w piorunującym tempie. Efektem tego są setki produktów, zróżnicowanych pod kątem ceny, źródła, dawki itd. Bez względu na to ile kosztują suplementy diety, trzeba wiedzieć, że nigdy nie zastąpią treningu oraz zdrowego jadłospisu. Już sama nazwa „suplement” sugeruje nam, że to dodatek do planu treningowego, który poprawi osiągnięcia, komfort życia itd. Nigdy jednak nie osiągniemy oczekiwanych wyników wyłącznie łykając tabletki. Jednocześnie warto mieć świadomość, że suplementy diety, jeśli tylko wiemy jak je wybrać i dawkować, potrafią czynić cuda!

Trzy suplementy diety w szafce każdego sportowca

Atrakcyjna sylwetka, której prawdziwą ozdobą są wypracowane mięśnie, to marzenie wielu. A jak dobrze wiadomo materiałem budulcowym są tutaj białka. Dlatego jako kluczowy suplement diety powinniśmy zaopatrzyć się w białko serwatkowe. Ten suplement diety jest znany wśród stałych bywalców siłowni, a jego zadaniem jest zapewnienie ćwiczącemu źródła dobrze przyswajalnych aminokwasów. Trzeba jednak przyjmować białko serwatkowe z umiarem, zachowując proporcje, zwłaszcza, gdy jednocześnie w codziennej diecie mamy przewidziane posiłki bogate w białko.

Kolejnym, równie istotnym suplementem diety dla kulturystów jest kreatyna. Amatorzy tego typu sportu i treningów nazywają go suplementem na siłę, gdy regularnie stosowana kreatyna zwiększa osiągane rezultaty na siłowni. Poprawia siłę, zwiększa objętość komórek mięśniowych (co przekłada się na pożądaną sylwetkę) i przyspiesza syntezę białek. Kreatyna to suplement diety, na który powinniśmy zwrócić uwagę, warto jednak stosować ją już w zaawansowanym treningu, kiedy powtarzalność wizyt na siłowni jest duża.

Aktywny tryb życia wymaga od nas odpowiedniego źródła witamin i minerałów. Warto wziąć pod uwagę kompleks witamin, który zapewni nam odpowiednie uzupełnienie tego, co przyswoimy wraz z pokarmami. Dla samych mięśni dobrze, by nie brakowało magnezu i potasu, które bezpośrednio odpowiadają za skurcz i rozkurcz komórek. Poleca się także witaminę D+K na wzmocnienie układu szkieletowego, co minimalizuje ryzyko długotrwałych i bolesnych kontuzji, jak również witaminę C, która poprawia odporność w trakcie przemęczenia organizmu, wynikającego z częstych i długich sesji treningowych.

Suplementy diety dla sportowców – dobierz je z głową!

Preparaty dla sportowców są bardzo zróżnicowane, a ich skład i dawkowanie wynikają głównie ze specyfiki danej dyscypliny. Jeśli chcemy osiągnąć maksimum efektywności w danym zakresie, zalecamy wam porady u profesjonalnych doradców, którzy przygotują dla was plan treningowy, uzupełniony o wskazówki żywieniowe oraz listę suplementów diety. Wybierajcie kompleksowe i dobrze przyswajalne preparaty.