Kwasy omega-3 i omega-6 – właściwości, zalety suplementacji

Aby czuć się zdrowo i komfortowo, nasza codzienna dieta musi być bogata w wiele zróżnicowanych składników odżywczych. Należą do nich między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe. Wiele mówi się o ich roli w prawidłowym żywieniu, głównie dlatego, że ludzki organizm nie produkuje ich samodzielnie w dostatecznych ilościach.

Kwasy omega są mocno widoczne w dialogu o zdrowym żywieniu. Na rynku pojawiło się sporo preparatów, które reklamują się właśnie obecnością kwasów omega-3 i omega-6, także sporo produktów spożywczych sygnowanych jest tymi symbolami. I choć wiemy, że są to zdrowe kwasy tłuszczowe, czasem trudno przypisać im konkretne role. Dlatego dziś pochylimy się nad kwasami omega-3 i omega-6, szukając ich źródeł oraz działania.

Kwasy omega-3 i omega-6: źródła

Specjaliści rekomendują, by zwracać uwagę na skład wartości odżywczych w kupowanych przez nas produktach spożywczych. Obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych powinna być dla nas sygnałem, by wziąć pod uwagę dany zakup. Oczywiście w ten sposób zlokalizujemy kwasy omega-3 i omega-6 jedynie w produktach paczkowanych, które posiadają opisany skład. W przypadku naturalnych produktów spożywczych przyda się bardziej szczegółowa wiedza.

Kwasy omega znajdziemy w wielu produktach pochodzenia zwierzęcego, a szczególnie w rybach morskich. W polskich sklepach bez trudu kupimy makrelę, szprota czy tuńczyka (wracając do produktów paczkowanych, mogą to być także śledzie, sardynki czy łosoś). Sporo kwasów omega-3 i omega-6 posiadają owoce morza, choć zdajemy sobie sprawę, że nie goszczą one na stołach Polaków bardzo często – w naszej szerokości geograficznej zdecydowanie łatwiej szukać nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega np. w olejach roślinnych (przykładem olej rzepakowy lub olej lniany).

Kwasy omega-3 i omega-6 a prawidłowy rozwój dziecka

Tytułowe kwasy, jak już wspomniano, dostępne są na rynku także w formie dobrze przyswajalnych suplementów diety. Wsparcie jadłospisu tego typu preparatami może być wyjątkowo korzystne w przypadku dzieci. Kwasy omega wspierają rozwój mózgu, dobrze wpływają na układ nerwowy, procesy koncentracji i zapamiętywania. Suplementy diety z kwasami omega-3 i omega-6 działają pozytywnie także na pamięć i aktywność dobową – dlatego też świetnie sprawdzają się jako preparaty dla młodzieży.

Kwasy omega-3 i omega-6 budują odporność i wspierają układ immunologiczny w walce z patogenami. Jest to zatem świetny suplement diety dla codziennej profilaktyki. Właściwości kwasów omega szeroko dyskutowane są w aspekcie planowania dziecka – przyszłe mamy mogą skorzystać z witalnego działania tych nienasyconych kwasów tłuszczowych, poprawiając nie tylko własną kondycję zdrowotną, ale także ułatwiając poczęcie.

Suplementy diety na serce

Zażywając kwasy omega-3 i kwasy omega-6, zarówno w diecie, jak i w formie suplementów diety, regulujemy poziom cholesterolu we krwi. Szczególnie zaś poziomu LDL czyli tzw. złego cholesterolu, przyczyniającego się między innymi do zmian miażdżycowych. Dlatego też w większości zaleceń kardiologów odnośnie trybu życia osób, które zmagają się z chorobami wieńcowymi, jest taka dieta, która zapewni odpowiednie ilości kwasów omega-3 i kwasów omega-6. Nienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na kondycję mięśnia sercowego, w tym obniżają ryzyko zawałów serca.

Kwasy omega w terapiach odchudzających

Niektórzy eksperci w dziedzinie dietetyki podkreślają, że działanie kwasów omega można dostrzec także w terapii odchudzającej. Te kwasy tłuszczowe wpływają bowiem na poziom hormonu o nazwie leptyna, który bezpośrednio odpowiada za łaknienie. Zwiększenie wrażliwości na leptynę przekłada się na zmniejszony apetyt i łatwiejszą kontrolę masy ciała.