Działanie karnozyny – poznaj korzyści skutecznej suplementacji!

Żyjemy w czasach, gdzie wszystko jest na wyciągnięcie ręki – dostęp do żywności, leków, kosmetyków, wszystko to pozornie sprawia, że jakość życia ludzi powinna być lepsza, niż w przeszłości. Rzadko kiedy bierze się do tego równania jeszcze drugą stronę, a więc te czynniki, które negatywnie wpływają na życie ludzkie i są znamieniem aktualnych czasów. Mowa o chorobach cywilizacyjnych, braku czasu, stresie, problemach w rodzinie, samotności itd. Dlatego w naszym jadłospisie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na te składniki, które potrafią skutecznie zmniejszyć negatywne działanie czynników cywilizacyjnych. Przykładem jest tytułowa karnozyna.

Karnozyna jest elementem budulcowym mięśni. Szacuje się, że stanowi około 0,5% ich całkowitej masy. Karnozyna została wynaleziona względnie niedawno, ale odkrycie to należało do tych zaiste przełomowych – rzucało nowe światło na przemiany metaboliczne, procesy starzenia się itd. Karnozyna odgrywa istotą rolę w doprowadzaniu energii do mięśni, dlatego jej nazwa często wymieniana jest przy okazji debaty o zdrowiu sportowców.

Gdzie występuje karnozyna?

Zerkając do jadłospisu statystycznego Polaka, największym źródłem karnozyny jest czerwone mięso. W pojedynczym posiłku dostarczamy organizmowi około 250 mg tego składnika. Trzeba jednak wiedzieć, że jej przyswajalność jest niedostateczna. Nasz organizm sam produkuje bowiem tzw. karnozynazę, czyli enzym przyczyniający się do rozkładu karnozyny. Aby skutecznie zablokować jego działanie, należy przyjmować karnozynę w postaci suplementu diety. Standardowa dawka karnozyny w takim preparacie to ok. 1 000 mg na dobę.

Działanie karnozyny na ludzki organizm

Karnozyna z całą pewnością korzystnie wpłynie na nasz układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowy. Poprawia ona działanie niektórych białek i usprawnia przemiany biochemiczne. Sprawnie reguluje ona ciśnienie krwi oraz prowadzi do utleniania się cholesterolu.

Do właściwości karnozyny, które najczęściej wymienia się w aspekcie suplementacji, należą także zapobieganie takim chorobom jak Alzheimer i Parkinson. Regularne przyjmowanie suplementu diety z karnozyną korzystnie pływa na pracę nerek, a także wspiera usuwanie metali ciężkich z białek, DNA i lipidów. Karnozyna przyspiesza gojenie się ran, a także wspomaga widzenie (jest polecana do zapobiegania zaćmie).

Do ciekawostek związanych z karnozyną można zaliczyć jej skuteczne zapobieganie zatruciu alkoholowemu. Potwierdzono bowiem, że przyjmowanie zwiększonej dawki karnozyny przed i po spożyciu zapobiega przykrym następstwom picia alkoholu.

Karnozyna to doskonały preparat na długowieczność. Zapobieganie przykrym chorobom, regulowanie pracy serca i wspieranie newralgicznych organów, które wyraźnie słabną z wiekiem (np. oczy, wątroba, serce i mózg), to jeden z powodów, dla których ten suplement diety jest tak doceniany na całym świecie. Warto pamiętać, że mechanizmy w naszym organizmie zapobiegają wchłanianiu optymalnych ilości karnozyny wraz z pokarmem, tym bardziej więc uzasadniona jest regularna suplementacja (preparaty z karnozyną mogą być wartościowym uzupełnieniem diety wegetariańskiej i wegańskiej).