Różne formy suplementów: która z nich jest najlepsza dla Ciebie?

Szukając najlepszych suplementów diety, zwracamy uwagę nie tylko co zawiera dany preparat, ale także w jakiej formie jest on dostępny na naszym rynku. Do przygotowania tego wpisu zainspirowało nas pytanie: czy forma suplementu diety ma wpływ na jego skuteczność/przyswajanie? Dlaczego niektóre suplementy diety dostępne są tylko w proszku albo tylko w płynie? Oto krótki komentarz, który być może ułatwi wam w przyszłości zakupy tych produktów!

Suplementy diety w proszku

Proszki są szeroko rozpowszechnione wśród preparatów dla sportowców. Wiele suplementów diety jest dystrybuowana wyłącznie w tej formie. Przemawia za tym najlepsza przyswajalność – sproszkowany preparat łatwo rozpuścić lub zmieszać z płynem, a sam suplement jest szybciej i efektywniej wchłaniany przez układ pokarmowy. Dlatego też lwia część suplementów diety poprawiających wydolność w treningu oraz izotoników jest właśnie w postaci proszku. Suplementy diet tego typu mają zwykle dosyć atrakcyjną cenę, gdyż sama forma sypka jest prosta w produkcji.

Do wad tego typu preparatów należy ich dawkowanie. Suplementy diety w proszku trzeba samodzielnie dzielić na dawki, nierzadko też rozprowadzać w wodzie lub mleku. Opakowania tych preparatów są zwykle dosyć spore, dlatego ich przechowywanie czasem bywa problematyczne. Do suplementów diety w formie sypkiej dołączane są z reguły specjalne miarki, które ułatwiają przygotowywanie roztworów, np. w butelkach po napojach.

Suplementy diety w tabletkach

Tabletka jest niczym innym, jak sprasowaną dawką suplementu diety, który w procesach produkcyjnych jest glazurowany (co pozwala zachować trwały kształt i spoistość tabletki). To trwała, łatwa w przechowywaniu i dawkowaniu forma, znamy ją wszyscy od małego i praktykujemy z powodzeniem, głównie dlatego, że w tej samej formie od wielu lat produkuje się lekarstwa.

Tabletki dają nieco inne możliwości niż suplementy diety w proszku, o których wspominaliśmy wcześniej. Proszek działa doraźnie, ma doskonałą przyswajalność, ale jego działanie jest ograniczone. Suplementy w tabletkach mogą mieć znacznie szerszy zakres działania. Niektóre uwalniają substancje aktywne już w żołądku, podczas gdy inne działają dopiero na dobę po połknięciu. Niektóre tabletki mają formę rozpuszczalną i ich przyswajanie jest przyśpieszone, podczas gdy suplementy diety o przedłużonym działaniu z powodzeniem trafią do jelit, gdzie odbywa się inny rodzaj absorpcji.

Do wad suplementów diety w tabletkach należą czasami nieprzyjemny smak, problemy z połykaniem (wielkość tabletki lub jej kształt), jak również dolegliwości układu pokarmowego.

Suplementy diety w kapsułkach

Kapsułki mogą być czasami nazywane zamiennie z tabletkami. Istnieje między nimi wyraźna różnica. Suplement diety w kapsułce stanowi osłonkę, w której znajduje się docelowa substancja aktywna, np. porcja proszku lub olej z rozpuszczoną witaminą. Kapsułki są doskonale przyswajalne i bardzo skuteczne, ale ich cena jest zwykle wyraźnie wyższa od suplementów diety w tabletkach czy proszku. Do bestsellerów należy w tej kategorii np. liposomalna witamina C, czyli kapsułka ze skoncentrowaną wewnątrz dawką suplementu diety o przyswajalności sięgającej 80-90%! Efekt ten jest prawie niemożliwy do osiągnięcia w przypadku tabletek lub proszku.