UWAGA

Z powodu obecnej sytuacji pandemicznej na świecie, ograniczeń w transporcie oraz wydłużonego przestoju w pracy niektórych zakładów produkujących m.in. opakowania, mogą występować czasowe modyfikacje nakrętek używanych do opakowań suplementów diety firmy Kenay. Obecnie używane nakrętki to: metalowe srebrne, metalowe złote (karbowane lub gładkie), plastikowe białe, plastikowe czarne. Mamy nadzieję, że wkrótce wszystko wróci do normy. Bardzo przepraszamy za zaistniałą sytuację. 

 


 

Czego szukają nasi klienci?

kurkuma, nattokinaza, witamina K2Spirulina Hawajska Pacifica

MAGAZYN LIFE EXTENSION

Styczeń 2022:


Poprzednie wydania:

Grudzień 2021:

Listopad 2021:

Październik 2021:

Wrzesień 2021

Sierpień 2021

Lipiec 2021

Czerwiec 2021

Maj 2021

Kwiecień 2021

Marzec 2021

Luty 2021

Styczeń 2021

Grudzień 2020

Listopad 2020

Październik 2020

Wrzesień 2020

Sierpień 2020

Różne formy suplementów: która z nich jest najlepsza dla Ciebie?

Szukając najlepszych suplementów diety, zwracamy uwagę nie tylko co zawiera dany preparat, ale także w jakiej formie jest on dostępny na naszym rynku. Do przygotowania tego wpisu zainspirowało nas pytanie: czy forma suplementu diety ma wpływ na jego skuteczność/przyswajanie? Dlaczego niektóre suplementy diety dostępne są tylko w proszku albo tylko w płynie? Oto krótki komentarz, który być może ułatwi wam w przyszłości zakupy tych produktów!

Suplementy diety w proszku

Proszki są szeroko rozpowszechnione wśród preparatów dla sportowców. Wiele suplementów diety jest dystrybuowana wyłącznie w tej formie. Przemawia za tym najlepsza przyswajalność – sproszkowany preparat łatwo rozpuścić lub zmieszać z płynem, a sam suplement jest szybciej i efektywniej wchłaniany przez układ pokarmowy. Dlatego też lwia część suplementów diety poprawiających wydolność w treningu oraz izotoników jest właśnie w postaci proszku. Suplementy diet tego typu mają zwykle dosyć atrakcyjną cenę, gdyż sama forma sypka jest prosta w produkcji.

Do wad tego typu preparatów należy ich dawkowanie. Suplementy diety w proszku trzeba samodzielnie dzielić na dawki, nierzadko też rozprowadzać w wodzie lub mleku. Opakowania tych preparatów są zwykle dosyć spore, dlatego ich przechowywanie czasem bywa problematyczne. Do suplementów diety w formie sypkiej dołączane są z reguły specjalne miarki, które ułatwiają przygotowywanie roztworów, np. w butelkach po napojach.

Suplementy diety w tabletkach

Tabletka jest niczym innym, jak sprasowaną dawką suplementu diety, który w procesach produkcyjnych jest glazurowany (co pozwala zachować trwały kształt i spoistość tabletki). To trwała, łatwa w przechowywaniu i dawkowaniu forma, znamy ją wszyscy od małego i praktykujemy z powodzeniem, głównie dlatego, że w tej samej formie od wielu lat produkuje się lekarstwa.

Tabletki dają nieco inne możliwości niż suplementy diety w proszku, o których wspominaliśmy wcześniej. Proszek działa doraźnie, ma doskonałą przyswajalność, ale jego działanie jest ograniczone. Suplementy w tabletkach mogą mieć znacznie szerszy zakres działania. Niektóre uwalniają substancje aktywne już w żołądku, podczas gdy inne działają dopiero na dobę po połknięciu. Niektóre tabletki mają formę rozpuszczalną i ich przyswajanie jest przyśpieszone, podczas gdy suplementy diety o przedłużonym działaniu z powodzeniem trafią do jelit, gdzie odbywa się inny rodzaj absorpcji.

Do wad suplementów diety w tabletkach należą czasami nieprzyjemny smak, problemy z połykaniem (wielkość tabletki lub jej kształt), jak również dolegliwości układu pokarmowego.

Suplementy diety w kapsułkach

Kapsułki mogą być czasami nazywane zamiennie z tabletkami. Istnieje między nimi wyraźna różnica. Suplement diety w kapsułce stanowi osłonkę, w której znajduje się docelowa substancja aktywna, np. porcja proszku lub olej z rozpuszczoną witaminą. Kapsułki są doskonale przyswajalne i bardzo skuteczne, ale ich cena jest zwykle wyraźnie wyższa od suplementów diety w tabletkach czy proszku. Do bestsellerów należy w tej kategorii np. liposomalna witamina C, czyli kapsułka ze skoncentrowaną wewnątrz dawką suplementu diety o przyswajalności sięgającej 80-90%! Efekt ten jest prawie niemożliwy do osiągnięcia w przypadku tabletek lub proszku.