Szukaj na blogu

Czego szukają nasi klienci?

kurkuma, nattokinaza, witamina K2Spirulina Hawajska Pacifica

MAGAZYN LIFE EXTENSION

Luty 2024:


Poprzednie wydania:

Styczeń 2024

Grudzień 2023

Listopad 2023

Październik 2023

Wrzesień 2023

Sierpień 2023

Lipiec 2023

Czerwiec 2023

Maj 2023

Kwiecień 2023

Marzec 2023

Luty 2023

Styczeń 2023

Grudzień 2022

Listopad 2022

Październik 2022

Wrzesień 2022

Sierpień 2022

Lipiec 2022

Czerwiec 2022

Maj 2022

Kwiecień 2022

Marzec 2022

Luty 2022

Styczeń 2022

Grudzień 2021

Listopad 2021

Październik 2021

Wrzesień 2021

Sierpień 2021

Lipiec 2021

Czerwiec 2021

Maj 2021

Kwiecień 2021

Marzec 2021

Luty 2021

Styczeń 2021

Sposoby na poprawę samopoczucia – wypróbuj je w swoim domu!

Można powiedzieć, że dobre samopoczucie to podstawa udanego dnia. Jakoś łatwiej radzić sobie z wyzwaniami w szkole, pracy czy domu, jeśli towarzyszy nam przyjazny nastrój i pozytywne nastawienie. Oczywiście, na poprawę nastroju składają się dziesiątki zmiennych, a wśród nich czynniki, na które możemy wpływać, jak i te całkowicie od nas niezależne. Dzisiaj pochylimy się nad sposobami na dobre samopoczucie, które związane są z prawidłową dietą!

Dieta na dobre samopoczucie

Cóż to za odkrycie Ameryki – spytacie. Przecież już tabliczka czekolady czy talerz ulubionej potrawy potrafi wywołać uśmiech na naszej twarzy. To jednak działanie doraźne, dobre samopoczucie interpretujemy zaś bardziej jako długotrwały stan. Żeby ogólnie i trwale czuć się korzystnie, dieta musi być odpowiednio zbilansowana i nastawiona na te mikroskładniki, które właściwie regulują naszą gospodarkę hormonalną, jak również pozytywnie wpływają na układ nerwowy, szczególnie jego ukrwienie.

W naszym jadłospisie powinny pojawić się produkty pełnoziarniste, jaja kurze, mięso i nabiał. Dla osób preferujących dietę wegańską lub wegetariańską poleca się produkty zamienne dla mięsa, bogate w aminokwasy. Energię zapewni nam regularne jedzenie owoców i warzyw w różnych postaciach, np. soków, koktajli lub energetycznych sałatek, np. w porze lunchu.

Teoria, że mięso przyczynia się do dobrego nastroju może spotkać się z falą powszechnej krytyki, zwłaszcza wśród osób, które z różnych względów kategorycznie wykluczyły je ze swojej diety. Nie da się jednak ukryć, że produkty odzwierzęce posiadają sporo cennych aminokwasów, w tym egzogennych, czyli niesyntetyzowanych samodzielnie przez nasz organizm. Aminokwasy są ważnym składnikiem budulcowym hormonów, odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie wielu obszarów naszego organizmu, w tym także na pozytywny nastrój (wystarczy podać przykład serotoniny, hormonu szczęścia, a także związanego z nią aminokwasu – tryptofanu).

Ryby i nabiał – dlaczego wpływają na poprawę samopoczucia?

Statystyczny Polak je niewiele ryb morskich i owoców morza. Niestety, ceny tych produktów spożywczych oraz ich dostępność w niektórych częściach kraju stawiają je w cieniu bardziej pospolitych produktów. A szkoda, gdyż ryby i owoce morza to doskonałe źródło kwasów omega-3 i omega-6, wspierających pracę mózgu, koncentrację, pamięć i wpływająca na aktywne nastawienie do codziennych działań. Do ryb bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe omega należą łosoś oraz halibut. Polecamy dobrze zapoznać się ze źródłem pochodzenia ryb oraz certyfikatami, potwierdzającymi warunki hodowli – ma to znaczący wpływ na jakość mięsa.

Nabiał oraz orzechy to także doskonałe produkty na poprawę nastroju. W produktach mlecznych, serach oraz jajach kurzych zawarta jest moc witamin, minerałów oraz aminokwasów, które prawidłowo regulują gospodarkę hormonalną. Orzechy zaś od dawna słyną ze swojego korzystnego wpływu na mózg człowieka. Zawierają chrom, ważny pierwiastek w przemianach biochemicznych, jak również odbudowują korę mózgową (są przez to między innymi polecane jako doskonała przekąska dla ludzi po przebytych udarach mózgu).

Suplementy diety na dobre samopoczucie?

Jeśli zróżnicowana dieta, ukierunkowana na produkty opisane powyżej, nie daje oczekiwanych efektów, jadłospis można wesprzeć suplementacją. Do wartościowych preparatów należy kompleks witamin z grupy B oraz magnez, witamina D+K (niedobór witaminy D może wpływać na złe samopoczucie, a nawet stany depresyjne), możemy polecić również tryptofan, lub jego silniejszą wersję, czyli 5HTP. Bogatym źródłem wspomnianych wcześniej kwasów omega-3 i omega-6 jest olej z kryla, zyskujący popularność na polskim rynku.

Share this content

Dodaj komentarz