Witaminy dla kobiet – sposób na piękno i dobre samopoczucie

Właściwe funkcjonowanie naszego organizmu jest możliwe między innymi dzięki witaminom. Mężczyźni jak i kobiety potrzebują stałego dostarczania odpowiednich ilości witamin, by móc sprostać codziennym wyzwaniom. Część z nich może być przyjmowana wraz z pokarmem, inne warto zażywać w formie suplementów diety. Część z witamin, przez swoje wyjątkowe właściwości, może zainteresować „płeć piękną”. Czy można wyróżnić tzw. witaminy dla kobiet?

Organizm kobiety pod wieloma względami różni się od męskiego. Zarówno hormony, jak i budowa ciała, wymagają nieco innych mikroskładników w diecie. Niektóre witaminy mają również bardzo korzystne działanie na cerę, włosy i paznokcie, a jak wiemy, kwestie estetyczne są dla pań zwykle bardziej istotne, niż dla panów. Zacznijmy zatem nasze mini zestawienie witamin dla kobiet – może znajdziecie w nim suplementy diety, które warto dodać do swojego codziennego jadłospisu!

Rola witamin w funkcjonowaniu organizmu

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów. Bez nich trudno np. o dobry wzrok, prawidłową pracę układu krążenia, energię, pamięć czy skupienie. To zaledwie kilka przykładów z bardzo długiej listy. Niedobór witamin to tzw. awitaminoza. Niedobór części witamin odczuwa się dość szybko (np. witaminy z grupy B), podczas gdy niedobór innych witamin (jak np. witamina K), dają efekty niewidoczne przez długi czas, jednak bardzo groźne dla naszego zdrowia.

Witaminy dla kobiet – zdrowa cera, włosy i paznokcie

Zaczynamy od witamin, które zdecydowanie najczęściej poszukiwane są przez kobiety w formie suplementów diety. Dzieje się tak, ze względu na przykre następstwa ich niedoboru: wypadające włosy, łamliwe paznokcie, ziemista, mało jędrna cera. Witaminy z grupy B oraz witaminy E i A rozwiązują te przypadłości. Szczególnie witamina E jest silnym antyoksydantem – zwalcza tzw. wolne rodniki, hamując jednocześnie procesy starzenia się. Witamina A to niezbędny mikroskładnik dla zdrowej skóry.

Witaminy dla kobiet w ciąży

Dla szczęśliwych „przyszłych mam” warto polecić suplementy diety, które posiadają w swoim składzie kwas foliowy. Witamina ta nie tylko wpływa na zdrowie matki, ale też wspomaga rozwój maluszka. W sklepach warto pytać o kompleks witamin dla kobiet w ciąży – są to zwykle precyzyjnie dobrane mikroskładniki z myślą o optymalnym rozwoju dziecka i wsparciu matki w tym wyjątkowym czasie.

Witaminy dla kobiet aktywnych

Doba jest dla Ciebie stanowczo za krótka, a lista spraw służbowych i osobistych nie ma końca? W takich sytuacjach warto pomyśleć o witaminach dla kobiet, które wspierają układ nerwowy i poprawiają samopoczucie. Warto zatem łykać witaminy z grupy B wraz z magnezem dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz mięśni (doskonały suplement diety dla kobiet aktywnych, tak zawodowo jak i ruchowo). Aby uniknąć przemęczenia i stanów depresyjnych warto także regularnie łykać witaminę D+K. To optymalny kompleks, który wpłynie na dobre samopoczucie, a także wzmocni układ kostny w okresie menopauzy, gdy pojawiają się pierwsze problemy z osteoporozą.

Stawiaj na jakość, nie na cenę!

Szukając suplementów diety warto zwrócić uwagę producenta. Sprawdzona marka to praktycznie zawsze gwarancja dobrego efektu. Suplementy diety z najwyższej półki charakteryzują się wysoką przyswajalnością. Witamina witaminie równa – warto mieć to na uwadze. Czasem lepiej łykać mniej tabletek, ale o znacznie wyższej przyswajalności, wówczas efekt jest szybszy i bardziej widoczny. Takie suplementy diety jednostkowo kosztują więcej, ale trzeba ich łykać porównywalnie mniej, by otrzymać zadowalający efekt, niż w przypadku tanich wyrobów.